UAGN1500/32/3 UltraFlow Three Phase 2HP 1.5kW Automatic Sewage Grinder Pump
In stock
Reviews Summary by AI:
Model Number: UAGN1500/32/3
Pump Performance:  2.5 lps @ 15 meters
1.5kW three phase IP68 motor FLC 3.4 amps
Outlet: 32mm FI BSP Outlet Size
Automatic Float switch starting method
Manufacturer’s warranty:  2 years  Made in Taiwan
SKU: UAGN1500323
View cart
Description
UAGN1500/32/3 Sewage grinder submersible pumps are suitable for;
  • Raw sewage transfer and trade waste disposal
  • Grey water and septic transfers
  • Pumping liquids with soft solids
Pump Performance:  Shut off head (zero flow) @ 26 meters
Pump Performance:  1.0 lps @ 23 meters
Pump Performance:  1.5 lps @ 21 meters
Pump Performance:  2.0 lps @ 18 meters
Pump Impeller: Semi Open impeller
Pump Connection: 32mm FI BSP flanged elbow supplied
Grinder: Heat treated 440 Stainless steel
Material of Construction: Cast Iron casing and stainless steel shaft
Dual Mechanical seal: Upper Carbon/Ceramic Lower Silicon/Silicon
Motor:   1.5kW 415/3/50 IP68 2 pole FLC 3.4 amps Dry Motor
Motor Protection:  Overload cut out, auto reset
Motor cable:  H07RN-F cable 3C + E  1.5mm 3C + E 10 meters in length