UMGN7500/50/3 Ultraflow 7.5kW Three Phase Sewage Grinder Pump – Macerator – UMGNH7500/50/3
In stock
Reviews Summary by AI:
Model Number: UMGN7500/50/3
Pump performance :  duty 5.0 lps @ 44 meters
Power: 7.5kW 415/3/50 FLC 15.2 amps DOL starting
Outlet: 50mm FBSP Outlet
Manual starting operation
Manufacturer’s warranty:  2 years  Made in Taiwan
SKU: UMGN3700/50/3-1
Clear
Description
Ultraflow Sewage Grinder range of submersible pumps suitable for;
  • Raw sewage transfer
  • Trade waste disposal
  • Grey water and septic transfers
  • Pumping liquids with soft solids
  • For applications with high static heads &/or long distances
Pump performance :  Shut off head @ 53 meters
Pump performance :  3 lps @ 49 meters
Pump performance :  4 lps @ 48 meters
Pump performance :  5 lps @ 44 meters
Pump Impeller: Semi Open impeller
Pump Connection: 50mm FBSP flanged elbow supplied
Grinder: Heat treated 440 Stainless steel
Material of Construction: Cast Iron casing and stainless steel shaft
Dual Mechanical seal: Upper Carbon/Ceramic Lower Silicon/Silicon
Motor:   7.5kW 415/3/50 IP68 2 pole FLC 15.2 amps Dry Motor
Motor Protection:  Overload cut out, auto reset
Motor cable:  H07RN-F cable 3C + E  2.5mm 3C + E 10 meters in length