180lpm @ 12 Meters Single Phase Manual Drainage Sump Pump Ultraflow – UMDZ750/50/1
In stock
Reviews Summary by AI:
UMDZ750/50/1 Manual Single Phase Stormwater Pump
Pump performance:  3 lps @ 12.0 meters
Motor details: 0.75 kW 240 volts single phase FLC 4.4 amps
Discharge outlet : 50mm FI BSP
Manufacturer’s warranty:  2 years  Made in Taiwan
SKU: UMDZ750/50/1
Description
UMDZ750/50/1 Single Phase Drainage Sump Pump
Ultraflow Drainage submersible pumps are suitable for…
  • Sit Dewatering and Basement and sump stormwater drainage
  • Fountains and water features
  • Grey water transfer and water transfer
Pump performance:  Shut off head 18 meters
Pump performance:  120 lpm @ 14 meters
Pump performance:  180 lpm @ 12 meters
Pump performance:  240 lpm @  7 meters
Pump performance:  300 lpm @  3 meters
Pump discharge outlet:  50 mm FI BSP
Motor details:  0.75 kW  240volt single phase 50hz FLC 4.4 amps
Motor lead:  10 meters in length  2C + Earth with 3 pin plug