UMHDDN7500/100/3 7.5kW 10HP Manual Three Phase 50hz 415Volt – Ultraflow Mine and Site Dewatering Pumps
Ultraflow Heavy Duty Drainage Range of submersible pumps are suitable for site dewatering
Pump Performance: Head
1200 lpm @ 23 meters
Pump Performance: Efficiency
1200 lpm @ 25 meters
Motor: 7500W 7.5kW 415V Three Phase FLC 14.5 amps 100mm FBSP flanged supplied
Motor Protection: Overload cut out, auto reset
Manufacturer’s warranty: 2years Made in Taiwan
- Description
- Additional information
- Downloads
Description
Ultraflow UMHDDN7500/100/3 Three Phase Dewatering Pump
Features:
Site Dewatering, Basement and sump drainage
Fountains and water features
Horticulture and Aquaculture
Grey water transfer
Water transfer and Storm water
Pump Performance: Head
600 lpm @ 31 meters
1200 lpm @ 23 meters
1750 lpm @ 2 meters
Pump Performance: Efficiency
600 lpm @ 22 meters
1200 lpm @ 25 meters
1750 lpm @ 4 meters
Specifications:
Pump: Open impeller maximum through 10 mm
Pump Connection: 100mm FBSP flanged supplied
Pump Outlet: 100mm FBSP
Material of Construction: Cast Iron and stainless steel
Dual Mechanical seal: Upper Carbon/Ceramic Lower Silicon/Silicon
Motor: 7.5kW 400/3/50 IP68 2 pole FLC 14.5 amps Dry Motor
Motor cable: H07RN-F cable 3C + E 2.5mm 3C + E 10 meters in length