UMGN1000/32/3 UltraFlow Manual Sewage Grinder Pump – Three Phase 415volt – Macerator Pump
In stock
Reviews Summary by AI:
Model Number: UMGN1000/32/3
Pump performance :  duty 1.2 lps @ 14.0 meters
DOL manual pump operation
Motor:   1.0kW 415/3/50 IP68 2 pole FLC 2.3 amps
Motor Protection:  Overload cut out, auto reset
Manufacturer’s warranty:  2 years  Made in Taiwan
SKU: UMGN1000/32/3
View cart
Description
Ultraflow Sewage Grinder range of submersible pumps are suitable for;
  • Raw sewage transfer and trade waste disposal
  • Grey water and septic transfers
  • Pumping liquids with soft solids
Pump Impeller: Semi Open impeller
Pump Connection: 32mm FI BSP flanged elbow supplied
DOL Manual pump operation
Grinder: Heat treated 440 Stainless steel blades
Material of Construction: Cast Iron casing and stainless steel shaft
Dual Mechanical seal: Upper Carbon/Ceramic Lower Silicon/Silicon
Motor:   1.0kW 415/3/50 IP68 2 pole FLC 2.3 amps Dry Motor
Motor cable:  H07RN-F 1.5mm 3C + E 10 meters in length