UMHDDN5500/150/3 5.5kW 7.5HP Manual Three Phase 50hz 415Volt – Ultraflow Mine and Site Dewatering Pumps
Ultraflow Heavy Duty Drainage Range of submersible pumps are suitable for site dewatering.
Pump Performance: Head
1600 lpm @ 16 metres
Pump Performance: Efficiency
1600 lpm @ 17 metres
Motor: 5500W 5.5kW 415V Three Phase FLC 11.0 amps 150mm FI BSP flanged supplied
Motor Protection: Overload cut out, auto reset
Manufacturer’s warranty: 2years Made in Taiwan
- Description
- Additional information
- Downloads
Description
Ultraflow UMHDDN5500/150/3 Three Phase Dewatering Pump
Features:
Site Dewatering, Basement and sump drainage
Fountains and water features
Horticulture and Aquaculture
Grey water transfer
Water transfer and Storm water
Pump Performance: Head
800 lpm @ 20 metres
1600 lpm @ 16metres
2350 lpm @ 3 metres
Pump Performance: Efficiency
800 lpm @ 16 metres
1600 lpm @ 17 metres
2350 lpm @ 2 metres
Specifications:
Pump: Open impeller maximum through 10 mm
Pump Connection: 150mm FI BSP flanged supplied
Pump Outlet: 150mm FI BSP
Material of Construction: Cast Iron and stainless steel
Dual Mechanical seal: Upper Carbon/Ceramic Lower Silicon/Silicon
Motor: 5.5kW 400/3/50 IP68 2 pole FLC 11.0 amps Dry Motor
Motor cable: H07RN-F cable 3C + E 2.5mm 3C + E 10 meters in length